fbpx

Noworoczne postanowienia - jak je zrealizować

 

 

 

lista rzeczy do zrobienia

Za kilka dni nadejdzie Nowy Rok. Większość z nas czyni postanowienia noworoczne, bo jest to czas nowego początku. Nowy Rok to dla nas czysta karta, którą pragniemy zapisać na nowo, pięknie, lepiej niż poprzednie. Chcemy stać się lepszą wersją samych siebie, być szczuplejsi, zdrowsi, sprawniejsi, poprawić swoje życie, relacje z innymi ludźmi. Dlaczego więc tak trudno nam ich dotrzymać?

Przeczytajcie, co zrobić by bardziej skutecznie przestrzegać swoich postanowień noworocznych.

Dowiecie się:

  • dlaczego w poprzednich latach cele były niewłaściwie planowane,
  • jak skutecznie układać listę celów
  • znajdziecie wskazówki do tego jak dotrzymać swoich postanowień noworocznych.

     

    pomysł żarówka nad głową

    Wybieramy i planujemy nasze postanowienia noworoczne.

    Proces ten powinniśmy wykonać w specjalnie do tego zaplanowanym czasie. Poświęćmy na nasze plany 1-2 godziny. Zastanówmy się co chcemy osiągnąć w nadchodzącym roku, bieżmy pod uwagę każdą sferę naszego życia. To nasze cele, więc nie pomijajmy też tego, co nam sprawi radość, przyjemność, nie myślmy tylko o rozwoju i pracy. Najlepiej usiąść z pustą kartką i zacząć wypisywać. Pewnie część z nowych postanowień będzie tymi niezrealizowanymi z poprzedniego roku, a może lat….

    planowanie na nowy rok

    Jak wybrać te najistotniejsze postanowienia?

    Jeśli mamy już naszą listę, przeczytajmy wszystko co spisaliśmy. Czy jest wszystko? Czy nic nie pomięliśmy? Zwróćmy uwagę, czy zachowujemy równowagę pomiędzy naszym życiem zawodowym i prywatnym. Może skupiamy się za bardzo na jednej tylko sferze naszego życia?

    Następnym krokiem, który musimy wykonać to nadanie priorytetów. W ten sposób ustalamy kolejność naszych działań i zwiększamy szanse na zrealizowanie tych najbardziej ważnych dla nas spraw.

    Jeśli na naszej liście znajdują się cele z poprzedniego roku, zastanówmy się czy nadal są ona dla nas ważne, czy może znalazły się na nowej liście noworocznych postanowień „z rozpędu”.

    Odpowiedzmy sobie też na pytanie: Dlaczego ten cel znalazł się na liście na Nowy Rok? Jeżeli w sposób łatwy potrafimy na to pytanie odpowiedzieć, zostawmy go. Na koniec sprawdźmy czy nie ma na niej zbyt dużo postanowień? Powinno być ich kilka.

     

    I co dalej?

    Musimy zwiększyć szanse realizacji naszych postanowień noworocznych.

    Patrzymy na naszą listę. Teraz zaczyna się najlepsze, bo nasze postanowienie: zadbam o swoje zdrowie, nie jest precyzyjne i niewiele tak naprawdę wnosi. Więc co zrobić by rzeczywiście zacząć dbać o swoje zdrowie? Każdy z naszych celów powinniśmy rozpisać zgodnie z zasadą SMART.

    Co to oznacza? Jest to angielski skrót metody doskonalenia systemów jakości, ale nie tylko.

    S – specific – konkretny

    M – measurable – mierzalny

    A – achievable – osiągalny

    R – realistic – realny

    T – time-bound – określony w czasie

    Wiec dla przykładu określamy SMART dla postanowienia zadbam o swoje zdrowie

     

       

      S – tu zastanawiamy się nad konkretnymi sprawami. Co to oznacza, że zadbam, jak chcę to osiągnąć oraz dlaczego mam obecnie z tym problem? Więc doprecyzowujemy:

       

      • Chcę czuć się lepiej, muszę schudnąć, brak mi czasu i wiedzy na przygotowanie jedzenia.

      Pamiętajmy, że im bardziej konkretny cel tym łatwiej go będzie nam go zrealizować.

      M – co oznacza mierzalny? Nadajemy naszym postanowieniom określne ramy czasowe lub też inne wartości, które jesteśmy w stanie sprawdzić. Jest to ważne, gdyż w ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać naszą motywację. Mamy punkt odniesienia do sytuacji wyjściowej, więc wiemy, ile już osiągnęliśmy.

      Tak więc nasz cel zaczyna stawać się coraz mniej względny, trudniej będzie nam szukać wymówek:

      • Chcę czuć się lepiej, muszę schudnąć 10kg do końca marca, brak mi czasu i wiedzy na przygotowanie jedzenia.

      A – osiągalny. Jest bardzo ważne by to co sobie zaplanujemy było dla nas realne do wykonania. Ten punkt nie oznacza by porzucać bardziej ambitne postanowienia, które wymagają „wyjścia poza strefę komfortu”. Jednak dajmy sobie na takie cele więcej czasu, zastosujmy do nich metodę małych kroków. Jak to wygląda w praktyce?

      Wiemy, że chcemy schudnąć 10kg przez okres 3 miesięcy jest to jak najbardziej osiągalne, ale bez dodatkowej aktywności fizycznej i wiedzy na temat odżywiania trudne. By zwiększyć swoją szansę na osiągnięcie tego np. zaczynamy biegać i idziemy do dietetyka by się dowiedzieć co i w jakiej ilości jeść oraz dysponować takimi przepisami które nie wymagają długiego czasu przygotowania.

        R – realny. Postanowienia noworoczne które wybieramy powinny wnosić wartość do naszego życia. Co za ty idzie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co się poprawi, co dzięki temu osiągnę? Wtedy nasza motywacja również się zwiększy, jak ustalimy co możemy osiągnąć.

        • Utrata 10kg czy to tylko strata wagi? Co nam to da? Może zwiększenie samooceny, uwierzenie we własne możliwości, poprawę zdrowia, będziemy sprawniejsi.

        T – określony w czasie.

        Układamy sobie ramy czasowe dla naszych celów, dokładne ramy czasowe odnośnie kontroli realizacji postępów naszych działań, np. wykonywanie pomiarów (waga i obwody) raz na tydzień.

         

        Opisane powyżej kroki, mimo że są czasochłonne to realnie zwiększają dotrzymanie postawionych sobie noworocznych postanowień. Warto więc poświęcić trochę czasu by na koniec roku poczuć satysfakcję z dobrze wykorzystanego czasu i osiągnięcia wymarzonych celów.